05.11.2024, čas: 20:37 Průvodce Českem - InfoČesko.cz | Beskydy.cz | inPhoto počasí
Jeseníky
Hledej >>
Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích


Přihlášení
Login
Heslo


Spolupráce


Jeseníky

Náhodný tip

Počasí
Předpověď počasí

www.infojeseniky.cz - Historické zajímavosti - Ostravsko, Opavsko a poodří - Církevní stavby a sakrální objekty - Řepiště - DŘEVĚNÝ KOSTEL SV. MICHAELA ARCHANDĚLA ŘEPIŠTĚ

DŘEVĚNÝ KOSTEL SV. MICHAELA ARCHANDĚLA ŘEPIŠTĚ

Negarantovaná informace
Adresa:Řepiště, 739 31 Řepiště
GPS:49°44'10,611"N, 18°19'8,233"E

Pro detail klikni (ortofotomapa)

Základní mapa

Dřevěný jednolodní filiální kostel je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek (vedený pod č. ÚSKP 8-703) a patří do velmi kvalitního souboru slezských dřevěných kostelů.

Názory na založení řepišťského kostela se v rozličných pramenech různí. Jóža Vochala ve "Vlastivědě Těšínska" udává rok 1484, prof. Adamus v "Našem Slezsku" rok 1485.
Řepištský kostel byl původně kostelem farním. Od roku 1652 patřil protestantům (luteránům), kterým byl v r. 1654 odňat a přifařen k Šenovu. Ze zápisů je vidět, že ještě r. 1688 byl kostel zasvěcen sv. Mikuláši, že byl celý ze dřeva, strop a podlaha z desek. Z vnější strany kostela byla galerie, krytá podsíň zvaná "sobota" (podobně jako u kostela v Sedlištích, kde zůstala zachována do dnes).
R. 1785 byl kostel odebrán faře šenovské a byl přifařen k nové farnosti vratimovské. V zápise z r. 1808 se uvádí, že budova kostela s věží je celá ze dřeva a hrozí zavalením. Dle ústního podání prodělal kostel mezi léty 1867 a 1891 velké změny, jak vnitřní úpravou, tak i částečnou přestavbou. Další úpravy byly provedeny v letech 1931-1932 (věž) a další roku 1950. Poslední úpravy proběhly v interiéru kostela (nové omítky, vymalování, nové lavice) a proběhly v letech 1995 - 1996.

Dnešní stav kostela by se dal popsat asi takto.
Kostel je dřevěný na cihelné a kamenné podezdívce. Střecha, obě věže - hlavní i malý sanktusník, i boční stěny jsou z venkovní strany kryty šindelem. Střecha je mírně prolomená nad emporou a nad hlavním oltářem strmě stoupá a tvoří tak tři stěny šestibokého jehlanu. Tato část upomíná na to, že kostel byl kdysi stavěn v gotickém slohu. Tvar štítu, jenž je z doby pozdější, vyvrací však silně tuto domněnku. Ze štítu, který se podobá rovnostrannému trojúhelníku, vystupuje čtyřhranná věž. Štít je krytý prkny a lištami kryjícími spáry (v první polovině minulého století byl původní šindelový kryt zaměněn prkny). Hlavní věž je ploše přehnutá a je zakončena nízkou cibulí. Pobitá je šindelem, jen hrot nesoucí jednoramenný kovový kříž s růžicemi na konci ramen je z plechu. Štíhlý sanktusník byl postaven až r. 1865. Jeho cibule je vysoká, pobitá šindelem a podepřena šesti sloupky, jež jsou pobity plechem. Má kovový hrot s koulí a jednoramenným křížem.

Kostel sv. Michaela Archanděla je veřejnosti přístupný při pravidelných bohoslužbách a dalších církevních křesťanských svátcích. Kostel je obklopen vesnickým hřbitovem. U vstupu do kostela stojí dřevěný kříž, který upomíná na svaté misie v r. 2000.

Bohoslužby:
Mše každou neděli v 10:45 minut a o církevních svátcích. Prohlídku lze domluvit na farním úřadě.

Správce:
Římskokatolický farní úřad Vratimov, tel. 596 732 155, 602 726 432.


Datum poslední aktualizace článku: 05.02.2008